Історія виникнення лінолеуму

Міцний, практичний і зручний в експлуатації лінолеум не завжди був таким. Сучасне покриття виготовляється на синтетичної основи, з полімерних компонентів. Найбільш ранні зразки лінолеуму створювалися з міцного полотна і лляної олії, але такі вироби були надзвичайно міцними.

Зародження виробництва лінолеуму

Це підлогове покриття було створено в Англії, для його виробництва використовували лляне масло, деревне борошно, природні барвники, з яких створювалася в'язка маса. Отриманий напівфабрикат накладався на міцну тканину, яка запікалася при високій температурі.

Серійне виробництво інноваційного покриття було запущено компанією Walton Taylor. В якості компоненти стали використовуватися лляне масло, борошно коркового дерева — отриманою масою просочувалася міцна, натуральна тканина. Підвищений попит на інноваційне покриття гарантувало наявність в складі лляної олії, яке має бактерицидні властивості.

Поступово виробничий процес лінолеуму ставав більш досконалим, використовувалися нові компоненти, які надають покриттю підвищеної зносостійкості.

На початку 20 століття лідером з виробництва лінолеуму була Росія. Підлогове покриття того часу мало спільного з сучасним лінолеумом. Воно відрізнялося характерним коричневим кольором — такий лінолеум, цілком можливо, і зараз лежить на підлозі деяких старих, сільських шкіл. Також лінолеум зразка 20 століття відрізнявся маслянистим покриттям, легким запахом риб'ячого жиру. Фарбувати таке покриття нікому не приходило в голову, оскільки природний колір деревно-смоляної пасти був дуже сильним. Незважаючи на непривабливий дизайн, лінолеум був дуже міцним: його укладали не тільки в побутових приміщеннях, а й у транспорті.

Особливості виробництва лінолеуму

Основні компоненти, з яких виходить міцне підлогове покриття:

  • Смоляна основа з полівінілхлориду і полімерів;
  • Барвники;
  • Крейда;
  • пластифікатори;
  • Парафор;
  • ПВХ основа.

Далі алгоритм виробництва залежить від технології. Гетерогенний лінолеум створюється таким чином: підготовлена маса зі смоли і пігментів наноситься на повстяну або ПВХ підкладку, далі направляється під прес. Під впливом тиску основа і полімерна маса утворюють міцне покриття. Дорогі види гомогенного лінолеуму містять в складі велику кількість ПВХ, пластифікаторів і поліуретану, завдяки яким структура набуває підвищену щільність і гладкість. Також, на поверхню наноситься додатковий фінішний шар з прозорого поліуретану. Його функція — захист від пошкоджень, стирання декоративного шару.

Гетерогенний лінолеум — це багатошарове покриття, яке створюється за екструзійної технології. Спочатку готується маса з ПВХ смоли, пластифікаторів, пігментів. Нижній шар виготовляється зі спіненого ПВХ або синтетичної повсті, в рідкісних випадках, підкладка може виготовлятися з джуту. Додатково підкладка просочується пастою на основі ПВХ, завдяки якій набуває властивостей еластичності, гігроскопічності і міцності.

Деякі виробники додають ще один шар — скловолоконне полотно, що надає виробу підвищеної міцності. Якщо гомогенний лінолеум може мати однотонну, монохромну забарвлення, то гетерогенне покриття відрізняється різноманітністю малюнків. Такий лінолеум може прикрашатися принтами дерева, каменю, абстрактними малюнками. Малюнок може наноситься шляхом додавання декоративного шару або за допомогою спеціальної барабанної машини. Лицьова сторона також покривається шаром поліуретану — чим він товстіший, тим краще витримує різні пошкодження, стирання.

Якщо порівнювати показники зносостійкості лінолеуму перших поколінь і сучасного, вони будуть нерівнозначні. Перший лінолеум міг витримувати навантаження в транспорті багато років, оскільки в ті часи пасажиропотік був набагато менше. Якщо ви шукаєте зносостійкий лінолеум, який би витримував інтенсивні навантаження звертайте увагу на покриття класу 33/34.

Чим приваблює мармолеум?

Цей різновид лінолеуму відрізняється повністю натуральним складом, що робить його максимально наближено першого лінолеуму. За рахунок правильно підібраних компонентів і пропорцій, мармолеум відрізняється підвищеною міцністю, тому може укладатися в адміністративних будівлях, лікарнях. Звичайно ж, натуральний склад робить це покриття оптимальним вибором для оформлення житлового простору, особливо, дитячих кімнат. Такий тип покриття має клас зносостійкості 34, а виробник дає на нього гарантію 15 років.

Отже, до складу мармолеума входять:

  • Кора коркового дерева;
  • Лляна олія;
  • Деревне борошно;
  • Крейда;
  • Смола хвойних дерев.

Всі компоненти, змішані до однорідної консистенції, наносяться на джутову підкладку. Дизайн і естетика мармолеума нітрохи не поступаються синтетичному типу покриття: завдяки унікальному способу фарбування, покриття може мати різні відтінки і малюнки.

Наявність в складі лляної олії наділяє покриття антибактеріальними властивостями: на такій підлозі не розмножуються грибки, бактерії, віруси. Ось чому мармолеум так затребуваний у лікарнях.

Серед інших особливостей мармолеума варто назвати такі:

  • Підвищена стійкість до постійного тертя — на ньому не залишається слідів від коліщат крісел;
  • Міцний верхній шар захищає покриття від подряпин, пошкоджень, бруду;
  • Стійкість до агресивних хімічних засобів (мастил, кислот);
  • Поверхня відрізняється високим коефіцієнтом протиковзання, що робить підвищує безпеку.

Якщо на покритті утворилися дрібні подряпини, пошкодження, його можна полірувати, після чого мармолеум буде виглядати як новий.

Незважаючи на значний список переваг, доглядати за мармолеум просто: сухе і вологе прибирання, з рідкими миючими засобами.

Варто також відзначити, що на дотик мармолеум приємніший, ніж камінь, має більш м'яку текстуру, тому, якщо раптом на нього впаде телефон, то не розіб'ється.