Висока міцність, практичність, відносно невисока вартість, простота в укладанні і догляді роблять лінолеум самим затребуваним покриттям підлоги. Колосальний вибір орнаментів, візерунків і фактур додають очок на користь вибору цього матеріалу для житлового приміщення. Але щоб він прослужив вам якомога довше і радував око господарів своєю красою, необхідно знати, як правильно доглядати за лінолеумом.

Як і чим мити лінолеум
 Тільки що постелений лінолеум мити не потрібно. Він потребує двох-триденному «відпочинку» і спокої. Полотно має прийняти форму підлоги і відлежатися. Якщо ж в кімнаті дуже пильно, то досить протерти новий, недавно постелений на підлогу лінолеум, за допомогою швабри і мокрої ганчірки без додавання миючого засобу.

 Через декілька днів після укладання можна вимити підлогове покриття з використанням спеціально призначеного для очищення лінолеуму засоби. Такі препарати зміцнюють захисний шар матеріалу, продовжуючи термін його експлуатації. З чистячих засобів для лінолеуму в Україні популярні такі:

  • Сан-Клин;
  • ДАЖБО;
  • Passion Gold;
  • SIDOLUX EXPERT;
  • Centralin тощо.

 Очищуючий препарат розчиняють у воді в пропорції, зазначеної в інструкції по застосуванню. Звичайно потрібно дуже невеликий обсяг препарату, оскільки він хімічно досить агресивний. Таким чином можна мити лінолеум систематично, у міру необхідності. Але якщо на його поверхні немає значних забруднень, то можна обійтися і однією лише теплою водою.

 Згодом захисний шар на лицьовій стороні підлогового полотна поступово стає тонший і врешті-решт зникає зовсім. Навіть спеціальні хімічні засоби, дія яких спрямована на її збереження, не можуть повністю запобігти цьому процесу. Зовні зношення захисного шару виражається в тьмяному, непривабливому вигляді покриття, появи на ньому потертостей. Якщо це сталося, потрібно здійснити глибоке очищення лінолеуму за допомогою хімічного суперактивного очищувача і повторно нанести на його поверхню захисний шар. В якості останнього використовуються глянцеві і матові мастики і поліролі.

Як видалити з лінолеуму плями
 Найкраще попередити появу плям. До складу деяких напоїв, таких як вино, чай або кава, включені органічні барвники, здатні проникати в лінолеум протягом пару хвилин. Точно таким же властивістю володіють:

  • креми для взуття;
  • друкарська фарба для газет і журналів;
  • чорнило;
  • линяють кольорові тканини.

 Всі свіжі плями на лінолеумі намагайтеся витирати якомога швидше. Далеко не у всіх випадках промислові чистячі засоби допоможуть відмити підлогове покриття начисто. Тому іноді доводиться вдаватися до використання підручних засобів. Витерши пляму мокрою, а потім сухою ганчіркою, нанесіть на пошкоджене місце тонкий шар оліфи або лляної олії. Дайте маслу кілька хвилин, щоб воно вбралося, після чого відполіруйте поверхню до блиску. Таким способом ваш лінолеум позбудеться від слідів плями і набуде вигляду нового.

  Бруд з вулиці, принесений на взутті, можна відмити скипидаром. Плями від іржі виводяться гасом. Чорнильну пляму витріть насухо, після чого її сліди видаліть за допомогою дрібного наждачного паперу або пемзи. Місце колишнього плями покрийте мастикою.

Як прибрати будівельний бруд
 А чим відмити лінолеум після ремонту, коли він забруднений залишками монтажної піни, клею, фарби, цементного розчину? Легко можна надати йому первозданний вигляд за допомогою ацетону, бензину або ацетону. Цими горючими і отруйними речовинами потрібно користуватися з дотриманням правил пожежної безпеки і з використанням засобів індивідуального захисту (рукавички, окуляри, маски). Після закінчення робіт приміщення треба добре провітрити, а підлогу вимити водою.

Як вивести пляму від зеленки
 Окремо варто зупинитися на тому, чим вивести зеленку з лінолеуму. Для цього приготуйте 2 засоби: суміш оцтової кислоти з перекисом водню в рівних пропорціях, і оцтову кислоту, забарвлену в яскраво-рожевий колір декількома кристалами марганцевокислого калію.

Тепер беремося за роботу:

  1. Змочіть шматок вати в рожевому розчині, протріть пляму і нанесіть на нього трохи цієї ж рідини.
  2. Не витираючи пляму насухо, почекайте 1-2 хвилини. Воно спочатку стане рожевим, а потім коричневим.
  3. Промийте це місце звичайною теплою водою і витріть насухо.
  4. Нанесіть на пляму суміш оцту і перекису. Поспостерігайте, як воно буде знебарвлюватися і зникати прямо на очах.
  5. У разі залишилися слідів повторіть кроки 1-4.
  6. Вимийте підлогу звичайним способом.

«Вороги» лінолеуму

Небезпеки, що підстерігають лінолеум під час довгої повсякденної служби:

  • Прямі сонячні промені. Від тривалого впливу сонячного світла колись яскраве покриття вигорає, стає бляклим і тьмяним.
  • Абразивні засоби. Не варто використовувати жорсткі металеві мочалки або абразивні порошки для видалення бруду і плям. Після них залишаються потертості і подряпини, ще більш посилюють проблему.
  • Ріжучі та колючі предмети. Впали і встромила в м'який лінолеум ніж або виделка здатні назавжди зіпсувати підлогу. Те ж саме стосується високих тонких каблуків-шпильок або ніжок від меблів. Останню проблему можна вирішити, підклавши під них шматочки того ж лінолеуму, взяті з відходів.
  • Відбілюючі засоби. Випадково капнув на покриття відбілювачем для білизни, ви ризикуєте отримати на ньому білу пляму або іншу зміну кольору.
  • Залишені на підлозі надовго мокрі ганчірки. Під мокрим килимком, покладеним на вході в приміщення для витирання ніг, лінолеум незабаром розбухне, вздуется і змінить колір.
  • Сильний мороз. При температурі нижче 10 градусів лінолеум може розтріскатися. Це стосується тільки виробів з натуральних матеріалів. Штучне ПХВ-покриття можна сміливо стелити на лоджію або веранду, з ним нічого не трапиться.
  • Гаряча вода. Якщо часто мити лінолеум дуже гарячою водою, його верхній захисний шар швидко розчиниться, що призведе до утворення бляклих плям.

Правильний догляд за лінолеумом і відгородження його від шкідливого зовнішнього впливу - запорука його довгої служби і привабливого зовнішнього вигляду.