Навіть при самому акуратному поводженні лінолеум з часом може порватися або отримати ушкодження. При падінні на підлогу гострих предметів, ходінні по ньому на високих тонких підборах або перестановці меблів на покритті з'являються дірки, вм'ятини і надриви. Щоб привести полотно лінолеуму в належний стан, зовсім необов'язково його повністю міняти. Можна відреставрувати матеріал, усунувши дірку за допомогою заплатки або іншими способами. Методика того, як закрити дефект на лінолеумі, залежить від розміру, розташування і характеру пошкодження.

Необхідні матеріали та інструменти
Сьогодні магазини будматеріалів мають широким асортиментом сучасних засобів для ремонту лінолеуму. Для усунення дефекту підлогового покриття вам можуть стати в нагоді наступні приналежності:

  • шматок такого ж або схожого підлогового полотна;
  • барвник (пігмент) кольору лінолеуму;
  • грунтовка;
  • скипидар;
  • каніфоль;
  • мастика;
  • наждачний папір;
  • малярська стрічка;
  • полівінілхлоридний (ПВХ) клей;
  • герметик або силікон під колір лінолеуму.

Крім того, для усунення вм'ятин знадобляться спирт і касторове масло. З інструментів потрібні будуть пензлик, ніж або ножиці, гумовий валік, шприц, лінійка і олівець. Для прибирання підготуйте віник, пилосос і вологу дрантя.

Усунення маленьких дірочок
Усунути за допомогою рідких і пластичних клеєвих засобів малопомітний дефект буде простіше простого. Щоб закрити дрібні отвори в лінолеумі, вам знадобиться герметик відповідного кольору, мастика або ПВХ-клей. Очистіть місце пошкодження від бруду і пилу, заповніть його одним з вищевказаних материалів і розрівняйте поверхню. Дайте висохнути.

Реставрація великих дефектів
Великі діри найчастіше отримує покриття при невмілому пересуванні важких меблів. А при випадковому падінні на підлогу палаючого сірника на лінолеумі утворюється некрасивий чорний дефект. Пропалене або розірване місце можна відреставрувати за допомогою латки.

Щоб усунути велику діру на лінолеумі, виконайте наступне:

  1. Виріжте дефектну ділянку у вигляді правильного кола, квадрата чи трикутника.
  2. Прикладіть вирізану фігуру до шматка лінолеуму, що залишився після укладання підлогового покриття, і по її контуру виріжте латку. Якщо у вас відходів не залишилося, то підберіть в магазині схожий матеріал. Або попросіть залишки лінолеуму у знайомих.
  3. Встановіть латку в вирізаний отвір і регулювати її за розміром, текстурі і орнаменту, якщо він є.
  4. Приберіть латочку.
  5. Ретельно очистіть від пилу основу під нею, обробіть грунтовкою і дочекайтеся висихання.
  6. Оклейте малярською стрічкою краї того місця, куди буде ставитися латка.
  7. Намажте підлогу під майбутній латкою клеєм.
  8. Приклейте латку і приберіть надлишки клею.
  9. Зверху на місце ремонту на 2-3 дні встановіть важкий предмет.
  10. Після закінчення цього часу приберіть гніт і зніміть малярську стрічку.

При реставрації лінолеуму за допомогою заплатки можна проявити фантазію. Внесіть в дизайн підлоги несподіваний елемент, використавши для ремонту шматок матеріалу іншого кольору, або виконайте латку у вигляді аплікації оригінальної форми. Тоді ваше підлогове покриття буде виглядати цікаво і незвично.

Як прибрати вм'ятину
Щоб усунути на лінолеумі вм'ятину від меблевої ніжки або каблука, її потрібно заповнити свежеприготовленной шпаклівкою. Останню можна зробити самостійно одним з наступних двох способів:

  1. Змішайте каніфоль і скипидар в пропорції 1:4 і додайте в цю масу пігмент.
  2. Змішайте каніфоль, спирт і касторове масло в співвідношенні відповідно 25:5:4 і додайте до отриманої субстанції барвник.

Нанесіть шпаклювальний склад на вм'ятину, ретельно розрівняйте і дайте застигнути. Після повного висихання відшліфуйте місце реставрації наждачним папером. Для полірування лінолеуму після шліфування використовуйте мастику. Таким же способом можна замаскувати подряпини і потертості.

Як відремонтувати різаний дефект
При падінні на підлогу, наприклад, ножа, на лінолеумі може утворитися глибокий поріз. Усувати різані дефекти на лінолеумі слід якомога швидше, інакше при збиранні в них просочиться вода. А це призведе до відшарування, розбухання і спучування підлогового покриття.

Вирішується проблема порізів за допомогою ПВХ-клею:

  1. Наклейте на дефект малярську стрічку.
  2. У ній над лінією розрізу зробіть прокол.
  3. В отримане отвір видавіть трохи ПВХ-клею і дайте йому застигнути.
  4. Зніміть стрічку.
  5. Зріжте надлишки клею і зашліфуйте місце колишнього порізу наждачним папером.

Як видалити бульбашки
Бульбашки на лінолеумі утворюються внаслідок того, що покриття після розтягнення не дали достатньо часу полежати для вирівнювання. Якщо матеріал зафіксувати плінтусами передчасно, то під впливом тепла він розшириться і на його поверхні утворюється здуття. Усунення подібного дефекту вимагає значних витрат часу і сил.

Для того щоб видалити з лінолеуму великі бульбашки, виконайте в наступному порядку такі маніпуляції:

  1. Звільніть приміщення від меблів.
  2. Демонтуйте плінтуса.
  3. Розрівняйте лінолеум.
  4. Обріжте його надлишки, які наповзають на стіни. Між краєм лінолеуму і стіною повинен залишатися зазор шириною близько 1 см.
  5. Залиште покриття в такому стані полежати не менше 24 годин.
  6. Пройдіться по поверхні лінолеуму валиком.
  7. Приклейте його до основи.
  8. Закріпіть підлогове покриття плінтусами.

Якщо утворилися на лінолеумі бульбашки невеликі, то можна обійтися без зняття плінтусів. У центрі здуття голкою зробіть прокол, видавіть повітря і встановіть на це місце гніт на добу. Потім за допомогою шприца введіть під лінолеум клей, знову поставте тяжкість і потримайте ще близько 3 днів.

За допомогою розглянутих способів можна самостійно, не вдаючись до послуг фахівців і без повної заміни лінолеуму, усунути дефекти покриття для підлоги. Тим самим ви заощадите масу часу і грошей.