Лінолеум — практичне, естетичне та довговічне підлогове покриття, яке легко укладається і недорого коштує. Незважаючи на появу сучасніших матеріалів, він як і раніше користується підвищеним попитом. Такий виріб можна бачити на підлозі у багатьох квартирах і будинках, офісах і навчальних закладах. Сьогодні торговельна мережа пропонує величезну різноманітність лінолеумів. Давайте розглянемо, якими бувають їх види і чим вони відрізняються один від одного.

Класифікація лінолеуму за матеріалом виготовлення

Залежно від сировини, з якої було виготовлено покриття, в українських магазинах можна зустріти лінолеуми з полівінілхлориду (ПВХ) і натуральні (мармолеум). Перші виробляються на основі полівінілхлориду, до якого додаються наповнювачі, барвники, стабілізатори та пластифікатори.

Сучасні ПВХ-лінолеуми володіють чудовими експлуатаційними характеристиками:

  • стійкі до вологи і сонячних променів;
  • зручні в транспортуванні та монтажі;
  • добре переносять високі та низькі температури;
  • випускаються у широкому асортименті дизайнів і кольорів;
  • не накопичують статичну електрику.

Мармоліуми — екологічно чисті покриття для підлоги, до того ж мають антисептичні властивості. Вони виготовляються тільки з природних матеріалів, серед яких:

  • лляна олія;
  • деревне борошно;
  • смоли;
  • натуральні барвники;
  • вапно.

З цих компонентів на виході виходить простий у використанні, негорючий і міцний натуральний лінолеум. До його недоліків можна віднести нестійкість до води і досить високу вартість.

Структура лінолеуму

Лінолеуми з полівінілхлориду можуть бути гомогенними (мати однорідну структуру по всій товщині) або гетерогенними, тобто, включати ряд шарів з різних матеріалів.

Гомогенні

Однорідні по всій товщі покриття для підлоги виконані з ПВХ з домішкою кварцового піску і вапна. Чим вище процентний вміст допоміжних добавок, тим грубіше, важче і жорсткіше стає готовий лінолеум і тим нижче його якість і ціна. Використовуються гомогенні моделі в громадських місцях з високою прохідністю і в виробничих приміщеннях. Вони відрізняються гранично простими дизайнами: однотонними або імітуючими кам'яну крихту. Товщина покриттів — від 1,5 до 3 мм.

Гетерогенні

Гетерогенні види складаються з декількох прошарків, у кожної з яких є своє призначення. Загальна товщина таких покриттів варіює від 2 до 6 мм.

Якщо розглянути зріз лінолеуму, то можна виділити:

  1. Подложку — найнижчий шар. Вона пом'якшує удари і захищає лінолеум від продавлювання. Бувають підкладки з повсті, джуту або спіненого ПВХ.
  2. Скловолокно — розташовується на підкладці і служить як би основою готового покриття, забезпечуючи йому необхідну пружність.
  3. Декоративний шар з малюнком. Наноситься на склополотно.
  4. Плівка з поліуретану або ПВХ, покликана виконувати захисну функцію. Товщина її становить 0,15-0,8 мм, і саме від неї залежить термін служби та міцність усього полотна.

Деякі моделі лінолеумів бувають покриті додатковим зовнішнім шаром — антистатичним, протиковзким або бактерицидним.

Різновиди за призначенням

Купувати лінолеум потрібно з урахуванням типу приміщення, в якому він буде використовуватися. З цих міркувань матеріал може бути:

  • Побутовим. Цей вид лінолеуму — самий неміцний, зате може похвалитися колосальним різноманіттям забарвлень і орнаментів. Матеріал укладають у житлових кімнатах з невисокою прохідністю, переважно, в спальнях. Як правило, товщина його захисного шару рідко перевищує 0,35 мм, тому термін служби такого покриття недовгий — близько 10 років.
  • Напівкомерційним. Теж має величезний вибір дизайнів і візерунків. Захисний шар збільшений до 0,7 мм, завдяки чому експлуатаційний період полотна досягає 20 років. Купити лінолеум комерційної моделі можна в кухню, передпокій, вітальню або в офіс з невеликою кількістю персоналу.
  • Комерційним. У цього матеріалу найбільш товстий захисний шар, тому він знайшов широке застосування на промислових підприємствах, у великих торгових залах, магазинах і великих офісах, де щодня буває багато людей. Такі види лінолеуму мають рекордну зносостійкість і довговічність. Як підвид комерційного можна відзначити так званий спортивний лінолеум, який для додаткового підвищення зносостійкості покривають шаром поліуретану.

Маркування покриттів

Для зручності та полегшення вибору покупців виробники позначають свої вироби спеціальним маркуванням, що складається з двох цифр. Перша з них підказує тип приміщення, для якого підійде лінолеум:

  • 1 — спальні. Зараз такі матеріали вкрай рідко можна побачити в продажу.
  • 2 — житлові кімнати.
  • 3 — офіси.
  • 4 — виробничі приміщення.

Друга цифра означає максимально припустиме навантаження, яке витримує дана модель лінолеуму. Вона теж варіює від 1 до 4. Багато виробників маркують свою продукцію не тільки двозначним числом, але і піктограмами, які наочно зображують рекомендований тип приміщення.

Ширина рулонів

Вибираючи лінолеум, не можна не звертати уваги на таку важливу характеристику, як його ширина. При цьому відштовхуватися потрібно від розмірів приміщення, в якому він буде укладатися. В продажу сьогодні є рулони різної ширини, достатньої для раціонального укладання лінолеуму. Вибирати потрібно варіант, який дозволить застелити підлогу з мінімальною кількістю відходів, але при цьому не можна допускати склеювання численних шматків.

Стандартна ширина рулонів лінолеуму — від 1,5 до 5 м з кроком 0,5 м. Але зустрічаються й ексклюзивні розміри: 0,5, 1 або 1,8 м. Найбільший вибір — серед дво- та триметрових полотен. Саме така ширина підходить для більшості житлових квартир та офісів.

Вимірювати приміщення потрібно з урахуванням виступів та ніш близько дверей і вікон. Крім того, периметр кімнати може мати неправильну форму, тому орієнтуватися при купівлі лінолеуму варто на найбільше значення її довжини та ширини.