В оцінці якості килимових виробів головним критерієм є їх ворс та якість матеріалу, з якого він виготовлений. Сучасна килимова індустрія виробляє свою продукцію з матеріалів двох видів — натуральних та синтетичних, а також їх комбінацій.

З яких матеріалів виготовляють килимові покриття?

Всі килимові покриття складаються з кількох складових:

  1. Ворс (верхній шар килимового виробу);
  2. Основа (первинна підстилка);
  3. Затягуючий шар (вторинна підстилка);
  4. Підкладка (нижній шар, що стикається з підлогою).

Килимове покриття та алергія — чи варто боятися?

Натуральним називають килимовий виріб у тому випадку, якщо у його складі є навіть мала (не більше 10%) частка вовни. Килимові покриття можуть бути виготовлені з наступних матеріалів:

  • нейлон — матеріал досить зносостійкий;
  • поліпропілен — легкозаймистий матеріал, зносостійкий, дешевий, не боїться пилу та вологи;
  • поліестер — здатний довго підтримувати форму виробу;
  • шерсть, сезаль і акрил — м'які матеріали, що утримують тепло, мають хороші властивості звукоізоляції.

У кожного з цих матеріалів є свої позитивні та негативні властивості. Найбільш дорогими та схожими за вартістю вважаються килимові вироби, виготовлені з нейлону та вовни.

Нейлон

Ковролін з нейлону вважається щільним, зносостійким виробом, що легко фарбується і надовго зберігає яскравість малюнка. Нейлонове покриття відрізняється високою щільністю, тому його структура може бути рельєфною. В інтер'єрі він виглядає дуже оригінально.

Поліпропіленове волокно

Вважається дешевим матеріалом, тому вартість ковроліну з поліаміду невелика. До переваг таких покриттів відносять:

  • відсутність статичної електрики;
  • не вбирають воду;
  • не накопичують пил;
  • легко чистяться та швидко висихають.

До недоліків поліпропіленових виробів відносять їх легку займистість та короткий термін експлуатації.

Поліестер

Вироби з поліестеру зносостійкі і чисті екологічно, вони жорсткіше тактильно, не мають хороших властивостей теплопровідності. Вони досить поширені, оскільки практичні та не вимагають складного догляду. Далі розглянемо характеристику натуральних матеріалів.

Килимове покриття та алергія

Шерсть

Вважається, що більший відсоток шерсті у складі килима скорочує термін його експлуатації, оскільки таке покриття швидко стирається, його фарби швидко вигоряють під впливом прямих сонячних променів. Звичайно, правильний догляд за таким килимом може продовжити термін служби і допоможе зберегти яскравість фарб. Головні переваги вовняних килимових покриттів — це:

  • екологічно чистий та нетоксичний виріб;
  • м'якість (за ним приємно ходити босими ногами);
  • гарний зовнішній вигляд, вони вносять в інтер'єр нотку затишку та комфорту,
  • здатність зберігати тепло;
  • стійкість до спалаху;
  • наявність звукоізоляційних властивостей.

З недоліків вовняних покриттів підлоги можна назвати наступне:

  • висока вартість;
  • здатність швидко вбирати вологу (особливо у сирих приміщеннях або в обстановці підвищеної вологості);
  • тривалий період висихання;
  • сприяє розведенню молі та виникненню цвілі;
  • поява специфічного та неприємного запаху в процесі висихання.

Покриття з натуральних матеріалів можуть викликати алергічні реакції та отруєння у людей, чутливих до різного роду алергенів та токсичних речовин.

Сизаль

Це рослинна сировина, змішана з іншими матеріалами. Зовнішній вигляд такого ковроліну незвичайний, рекомендується для інтер'єрів із дизайном у стилі «Етно». Міцними сизалевими покриттями назвати складно, вони підходить для вітальні, спальні, але не для дитячої кімнати.

Акрил

Це м'який та теплий матеріал, тактильно приємний, який за властивостями порівнюють із вовною. Акриловий ковролін коштує дешевше вовняного, основним його недоліком вважають швидку появу «катишків», впоратися з якими не так просто.

Для приміщень з великою прохідністю килими з натуральних матеріалів зазвичай не використовуються.

Способи виробництва для виготовлення килимових виробів

Враховуючи спосіб виготовлення, килимове покриття може бути:

  1. Тканим — це техніка переплетення ниток вручну із зав'язуванням на основі вузликів, в результаті виходить якісний та міцний виріб.
  2. Тафтинговим – з використанням спеціальної голки через основу на лицьову сторону протягуються петлі (майбутній ворс), вони можуть бути цільними чи розрізаними. Такий ковролін поступається тканим аналогам за міцністю, але виробництво його вважається дешевшим.
  3. Голкопробивний — це техніка виготовлення безворсового ковроліну, що візуально нагадує фетр, при якому нитки накладаються на основу і «вбиваються» в неї, утворюючи гладку плоску поверхню ковроліну. Такий виріб відрізняється міцністю, зносостійкістю, здатним поглинати шуми. З вивороту зазвичай має прогумовану підкладку, що ідеально підходить для покриття підлоги в громадських місцях, що характеризуються високою прохідністю.
  4. Флокований — за допомогою цієї техніки виготовляють дуже міцний, але твердий ковролін. Особливість цієї техніки полягає в тому, що на основу поліхлорвінілу ворсинки наносяться за рахунок електростатичного впливу. Таке покриття призначене для укладання на підлозі у приміщеннях з підвищеною вологістю.

Ковролін та алергія

Наскільки килимові вироби є небезпечними або безпечними для здоров'я людини?

В яких випадках ковролін небезпечний для здоров'я людини? Давайте розглянемо це питання докладніше.

  1. Немає секрету в тому, що будь-яке килимове покриття є місцем збору пилу, що накопичується на поверхні килима і між його щільним ворсом, накопичується під килимом. Очистити її назавжди не вдасться. Пил — потужний алерген для людей, які страждають на бронхіальну астму або різні алергічні реакції.
  2. Килим (особливо щільний вовняний і довговорсий) — ідеальне середовище для розмноження різного виду кліщів (пилових, одежних, постільних), а також патогенних мікроорганізмів. Кліщі можуть викликати сильні алергічні реакції, а мікроорганізми викликають інші різні захворювання.
  3. Крім загострення алергічних реакцій та почуття загального нездужання, неякісні килимові вироби можуть бути токсичними для організму людини, особливо для маленьких дітей. Справа в тому, що висихаючи, вологі килими випаровують шкідливі хімічні речовини, що входять до складу для обробки килимів.

Таку спеціальну обробку на рівні виробництва піддаються як натуральні, так і синтетичні килимові покриття.

Що має насторожувати після придбання килимового покриття?

Спочатку звертайте увагу на появу в кімнаті специфічного чи неприємного запаху. Припустимо, що при зміні температурного режиму в невеликому приміщенні новий килим випромінює неприємні запахи, але це не повинно відбуватися постійно. Як правило, протягом 3-5 днів при регулярному провітрюванні приміщення такі запахи йдуть назавжди. Якщо цього не відбувається, рекомендується швидше позбутися такого токсичного килимового покриття.

Якщо з появою довгоочікуваного килима вас регулярно мучать головний біль, запаморочення, слабкість, апатія та інші погані симптоми — спочатку зверніться до лікаря, а потім постарайтеся позбавитися джерела своїх неприємностей. Якщо в деяких випадках дорослі люди можуть страждати на легкі симптоми отруєння, то дитячий організм більш чутливий. У дитини в короткий термін може виникнути токсичне отруєння.

Ми не ставимо за мету цієї статті вмовити вас відмовитися від теплих, красивих килимових покриттів, що створюють у будинку атмосферу затишку. Ми лише даємо вам інформацію, з якою вам варто ознайомитися, щоб самостійно вирішити, наскільки вам потрібен килим у домі, як правильно його вибрати і на що слід звертати увагу під час його покупки.