Завершальним етапом роботи при укладанні будь-якого покриття, будь то лінолеум, ковролін або килимова плитка, є кріплення плінтуса. І хоча останній не належить до основних елементів інтер'єру, його правильний монтаж чимало значить для стилю і виду готового приміщення. Сьогоднішній ринок пропонує широкий асортимент будівельних матеріалів; розроблено кілька способів, як закріпити підлоговий плінтус самостійно, без залучення фахівців.

Призначення плінтусів
 Плінтуса підлогові, виготовлені з пластику, МДФ, дерева або поліуретану, крім декорування приміщення, покликані виконувати наступні функції:

  • міцно утримувати на підлозі покладене покриття, не дозволяючи йому зміщуватися;
  • ховати невеликі зазори між шпалерами і підлогою і між покриттям підлоги і стінкою;
  • приховувати електропроводку та інші кабеля (для телевізора, радіо, телефону);
  • красиво підкреслювати периметр кімнати;
  • не допускати попадання води на шпалери в процесі збирання.

Підготовчі роботи
 Перед тим як кріпити плінтуса, визначитеся, на яку поверхню ви будете їх монтувати - на підлогу або на стіну. Це залежить від матеріалу, з якого зроблені обрані планки, і від особливостей спорудження будівлі.

 Якщо ви плануєте приклеювати плінтус до пофарбованої або заштукатурені стіни, то смугу стикування його зі стіною очистіть від забруднень і прогрунтуйте. Якщо ж монтаж плінтуса підлогового буде здійснюватися поверх шпалер, то перевірте, чи міцно останні приклеєні до стіни над поверхнею підлоги.

 Переконайтеся, що у вас є весь необхідний інструментарій для кріпильних робіт. Вам можуть знадобитися:

  • невелика пилка;
  • рулетка;
  • прилад для нарізання плінтусів під потрібним кутом (стусло);
  • простий олівець;
  • дрібна наждачка або напильник;
  • клей;
  • рідкий силікон під колір плінтусів;
  • викрутка;
  • дриль;
  • зовнішні і внутрішні куточки для стиків;
  • шурупи, дюбеля, кріпильні кліпси, саморізи і кольорові «капелюшки» для їх прикриття (якщо вони не йшли в комплекті з плінтусами).

 Купуючи плінтуса, враховуйте довжину одиниці виробу (стандартно - 2,5 м) і периметр кімнати. Розрахуйте необхідну для вашого приміщення кількість планок і придбайте на одну більше, про запас. Куплені плінтуса уважно огляньте при денному світлі - навіть в одній упаковці планки можуть помітно відрізнятися за кольором. Якщо такі знайдуться - відкладіть їх для монтажу в непомітних місцях, наприклад, там, де планується поставити шафу або ліжко.

 Розкладіть нові цілісні планки уздовж відкритих стін кімнати, де в їх підрізування немає необхідності. Потім підготуйте відрізки потрібної довжини:

  1. Переконайтеся, що сусідні планки однакові по окрасу.
  2. Виміряйте довжину місця приєднання відрізка.
  3. Відріжте шматок планки відповідного розміру.
  4. Покладіть відрізки на призначені для них місця.
  5. Переконайтеся в їх колірній відповідності, правильності розміщення і відсутності між ними щілин.

 Розрізаючи планки, пам'ятайте, що починати потрібно з лицьового боку виробу - тоді зовнішній шар плінтуса залишиться неушкодженим. Уривок для прямих стиків виконується під прямим кутом, а для кутів - під кутом 45 градусів. Підготувавши всі шматки, відшліфуйте місця їх зрізів напилком або наждачним папером.

Монтаж плінтусів з різного матеріалу
 Монтувати плінтуса можна починати тільки після того, як підлога буде повністю готова. Розстелений лінолеум або ковролін повинен «улежаться» кілька діб (2-3), щоб на ньому не утворювалися хвилі.

 Щоб підрахувати потрібну кількість кріпильних виробів, периметр приміщення в метрах помножте на 2 і додайте до цього числа кілька штук про запас. Одиниці фурнітури розміщуються на відстані 50 см один від одного. Вкручуючи в планку саморізи, намагайтеся не перестаратися: занадто глибоке входження шурупа призводить до виникнення на плінтусі тріщин.

Як кріпити плінтуса підлогові пластикові
 Часто пластикові підлогові плінтуси складаються з основної планки, що прикріплюється до стіни шурупами-саморізами, і декоративного знімного верху, який встановлюється в паз на несучої частини шляхом звичайного натискання і приховує монтажну фурнітуру. Така конструкція особливо зручна при необхідності заховати всередині плінтуса дроти.

Але є і нерозбірні плінтуса із пластику, які закріпити на стіні можна за допомогою:

  • клею типу «рідкі цвяхи»;
  • саморізів, на які потім надягають «шапочки» відповідного кольору;
  • спеціальних кліпс для плінтусів, придбаних окремо і зручних при монтажі на нерівні стіни.
  • Закінчивши монтаж, заповніть всі зазори кольоровим герметиком.

Встановлюємо плінтуса підлогові з поліуретану
 Пластичність поліуретанових виробів дозволяє монтувати їх на закруглені і криві стіни, а також фарбувати вже закріплені планки. Всі ці особливості укупі з невисокою ціною виробів з даного матеріалу, безсумнівно, є перевагами поліуретанових плінтусів перед іншими.

 Технологія їх монтажу не відрізняється особливою вигадливістю. На тильну сторону планки і на її кутові зрізи наноситься шар спеціального клею для поліуретану або прозорого силікону. Потім плінтуса притискаються до ретельно очищеної стіні. Для більшої надійності можна додатково зміцнити їх саморізами, на які надягають «капелюшки» під колір вироби.

Установка плінтуса підлогового з МДФ
 МДФ-плінтуса виготовлені з пресованої деревної стружки. Зовнішня їх поверхня зроблена з паперу, просоченої барвником, і захисного шару. Закріпити підлоговий плінтус з МДФ правильно можна з використанням саморізів з кольоровими «капелюшками», монтажного клею і спеціальних кліпс, за допомогою яких кріпляться і пластикові планки.

 Клей і саморізи підійдуть тільки при ідеально рівних стінах. Монтаж на клей набагато простіше, ніж на саморізи, але вимагає застосування підпірок. Пам'ятайте, що неможливо буде потім замінити приклеєну планку без пошкодження підлогового покриття і нижній частині стіни. При вираженій кривизні стін краще користуватися кліпсами.

 Знаючи, як правильно кріпити плінтус з різних матеріалів, цю роботу легко зможе виконати навіть недосвідчений майстер.